Anhang:Proto-Indo-Europääsch/túh₂

Vun Wiktionary
Zur Navigation springen Zur Suche springen
Asterisk.svg
Düsse Indrag bargt rekunstrueerte Wöör un Wörtels. Dat heet, dat de Begrepen in düssen Indrag nich direkt nawiest sünd. Man se nimmt an, dat he so existeert hett, wat sik op verglieken Bewiesen grünnt.

Proto-Indo-Europääsch[ännern]

Etymology[ännern]

Pronoun[ännern]

*túh₂

  1. thou (second-person singular pronoun)

Declension[ännern]

Declension of *túh₂ Singular Dual Plural
Nominative *túh₂ *yú *yū́
Accusative *twé ~ te *uh₃wé ~ woh₃ *uswé ~ wos
Genitive *téwe ~ *toy ? ? ~ *wos
Dative *tébʰye ~ toy ? ? ~ *wos

Nakamen[ännern]

+/-
  • Albaansch: ti
  • Armeensch:
  • Balto-Slaavsch: *tū
  • Keltsch: *tū
    • Oold-Iersch:
      • Iersch:
      • Manx: oo
      • Schottsch Gäälsch: thu
    • Waliesch: ti
  • Germaansch: *þū
    • Ooldsass'sch: thū
      • Middelnedderdüütsch: thu (fröher), du (later)
        • Achterhooks: du (oldmoods)
        • Mönsterlannsch: du
        • Oldenborgsch: du
        • Oostfreesch: du
        • Oostnordseeplattdüütsch: du
        • Plautdietsch:
        • Tweants: du, dow
        • Vest Recklinghusen: du
    • Angelsass'sch: þū
      • Middelengelsch:
    • Ooldfreesch: thū
    • Ooldhoogdüütsch:
      • Düütsch: du
    • Ooldnedderlandsch: thū
      • Middelnedderlandsch: du
        • Nedderlandsch: du (dialectal)
    • Ooldnoorsch: þú
      • Däänsch: du
      • Ieslandsch: þú
      • Färöösch:
      • Elfdaalsch: Lua-Fehler in Modul:links/templates, Zeile 52: De Spraakkod "dlc" is nich gültig.
      • Norweegsch: du
      • Sweedsch: du
    • Gootsch: 𐌸𐌿 (þu)
    • Krimgootsch: tzo
  • Helleensch:
  • Indo-Iraansch:
  • Italsch:
    • Latiensch:
      • Interlingua: tu
      • Italieensch: tu
      • Ooldfranzöösch: tu
        • Franzöösch: tu
      • Portugeesch: tu
      • Rumäänsch: tu
      • Spaansch:
  • Tochariaansch:
    • Oosttochariaansch: tu
    • Westtochariaansch: tuwe