afgiëwen

Vun Wiktionary
Zur Navigation springen Zur Suche springen

Mönsterlannsch

Verb

afgiëwen

Varianten (bewark varianten)

  • Düütschland/Däänmark
  • Nedderlannen
  • Anmerken: "./." = keen Variante vun dat Wort in düsse Dialekt

Konjugatschoon

Bedüden

  1. en Deel van wat giëwen, een wat giëwen, wat he wil aor häbben mot
  2. mit jichtenseen wat to doon hebben (befaten)
  3. en Deel vun jichtenswat wiedergeven
  4. affiärwen, afklören

Etymologie

af- +‎ giëwen

Översetten

  1. 1,0 1,1 Stratmann-Täpper, Hedwig, Schäper, Hans, Use Platt van A büs Z, Wörterbuch Kirchhellener Platt, Hochdeutsch-Plattdeutsch, Nr. 43 der Schriftenreihe des Vereins für Orts- und Heimatkunde Kirchhellen, Bottrop-Kirchhellen 2012, 4 (abgeben)